The ALIA 2017 On-Premise Finalists Announced

30 August, 2017 by Ayoung

The countdown continues to the 2017 Australian Liquor Industry Awards, as we reveal this year’s On-Premise Finalists.

Earlier this week the Off-Premise finalists were announced, but now it is the turn of the on-premise to take centre stage, as we recognise the leading venues, people, brands and products that make the Australian liquor industry the vibrant success that it is.

Advertisement

After the voting closed last week, the votes have been counted to reveal the finalists in the on-premise categories. These finalists will now go to ALIA’s extensive panel of judges from all sectors of Australia’s liquor industry. Full details on the voting and judging process are available on the ALIA website.

After the judges’ votes are tallied the results will be audited by PKF, before the winners are revealed at the Australian liquor industry’s night of nights – ALIA. This year the awards night returns to Randwick Racecourse and you can make sure you are part of the celebrations on Wednesday 18 October, by booking your ticket now.

Congratulations to all the finalists, good luck with the final stage of voting and we look forward to seeing you on the night.

The 2017 Australian Liquor Industry Awards – On-Premise Finalists

Best Renovation

  • East Village, Darlinghurst, NSW
  • Forresters Pub and Dining, Collingwood, VIC
  • Paddington Inn, Paddington, NSW
  • Queens Hotel, Enmore, NSW
  • The Belvedere Hotel, Woody Point, QLD
  • The Buena, Mosman, NSW
  • The Duxton, Canberra, ACT
  • The Landsdowne, Chippendale, NSW
  • The Prince Hotel, Kirrawee, NSW
  • Tower Hotel, Magill, SA

Best New Bar

  • Charlie Parker’s, Paddington, NSW
  • Creek & Cella, Leichhardt, NSW
  • Elysian Whisky Bar, Brunswick, VIC
  • Endeavour Tap Rooms, The Rocks, NSW
  • Harley House, Melbourne, VIC
  • Heartattack and Vine, Carlton, VIC
  • House of Correction, Melbourne, VIC
  • Mjølnar, Redfern, NSW
  • Netherworld, Fortitude Valley, QLD
  • NOLA, Sydney, NSW

Best Sports Venue

  • East Village, Darlinghurst, NSW
  • Palace Hotel, South Melbourne, VIC
  • Pig ‘N’ Whistle Riverside, Brisbane, QLD
  • Royal Oak, Double Bay, NSW
  • The Caxton, Brisbane, QLD
  • The Imperial Hotel, Melbourne, VIC
  • The Light Brigade, Woollahra, NSW
  • The Settler’s Inn, Port Macquarie, NSW
  • The Sheaf, Double Bay, NSW
  • The Sporting Globe, Richmond, VIC

Best Gaming Venue

  • Albion Hotel, Parramatta, NSW
  • El Cortez, Canley Vale, NSW
  • Gregory Hills Hotel, Gregory Hills, NSW
  • Pineapple Hotel, Kangaroo Point, QLD
  • Strawberry Hills, Surry Hills, NSW
  • The Eastwood, Eastwood, NSW
  • The Glen Hotel, Brisbane, QLD
  • The Lodge Hotel, Brahma Lodge, SA
  • The Sheaf, Double Bay, NSW
  • Zagame’s Berwick, Berwick, VIC

Best Food Menu

  • Banksia Hotel, Banksia, NSW
  • Electric Avenue, Woolloongabba, QLD
  • Harley House, Melbourne, VIC
  • Queens Hotel, Enmore, NSW
  • Seymour’s Cocktails and Oysters, Petrie Terrace, QLD
  • Surly’s, Darlinghurst, NSW
  • The Butler, Potts Point, NSW
  • The Dolphin, Surry Hills, NSW
  • The Erko, Erskineville, NSW
  • Three Weeds, Rozelle, NSW

Best Hotel Accommodation

  • Coppersmith Hotel, South Melbourne, VIC
  • Darlo Bar, Darlinghurst, NSW
  • Hotel Palisade, Millers Point, NSW
  • Royal Mail Hotel, Dunkirk, VIC
  • Rudd’s Pub, Nobby, QLD
  • Settlers Inn, Port Macquarie, NSW
  • The Lord Nelson, The Rocks, NSW
  • The Lucky Hotel, Newcastle, NSW
  • Tonsley Hotel, Clovelly Park, SA
  • Watsons Bay Boutique Hotel, Watsons Bay, NSW

Bar Manager of the Year

  • Alexandra Dahlenburg, Mjølner, Redfern, NSW
  • David Nguyen-Luu, The Barber Shop, Sydney, NSW
  • Dimitri Rtshiladze, Mechanics Institute, Northbridge, WA
  • James Connolly, Long Chim, Perth, WA
  • Jonathan Liu, Archie Rose, Rosebery, NSW
  • Jonny Cortizo, Harley House, Melbourne, VIC
  • Kurtis Bosley, Public House Management Group, NSW
  • Michael Nicolian, Continental Deli, Newtown, NSW
  • Ryan Lane, The Gresham, Brisbane, QLD
  • Tom Kearney, The Dominion League, Perth, WA

Bar Team of the Year

  • Black Pearl, Fitzroy, VIC
  • Della Hyde, Darlinghurst, NSW
  • Dominion League, Perth, WA
  • Earl’s Juke Joint, Newtown, NSW
  • Eau de Vie, Melbourne, VIC
  • Opera Bar, Sydney, NSW
  • Ramblin Rascal, Sydney, NSW
  • Romeo Lane, Melbourne, VIC
  • The Baxter Inn, Sydney, NSW
  • The Gresham, Brisbane, QLD

Best Draught Product

  • Asahi Super Dry
  • Canadian Club & Dry
  • Carlton Draught Unpasteurised Tank Beer
  • Coopers Pale Ale
  • Endeavour Vintage Ale
  • Heineken Extra Cold
  • Pirate Life Pale Ale
  • Reschs
  • Stone & Wood Pacific Ale
  • Young Henry’s Real Ale

Best On-Premise Spirit/Liqueur

  • Aperol
  • Archie Rose
  • Buffalo Trace
  • Bundaberg Rum
  • Campari
  • Estancia Raicilla
  • Four Pillars Gin
  • Jameson
  • Regal Rogue
  • Tanqueray

Best Mixer

  • Bundaberg Ginger Beer
  • Capi
  • Cascade
  • Coca-Cola
  • Fentimans
  • Fever-Tree
  • Red Bull
  • Saxby’s Ginger Beer
  • Schweppes
  • StrangeLove

Best Beer List

  • Beer DeLuxe, Melbourne & Sydney
  • Bitter Phew, Darlinghurst, NSW
  • Endeavour Tap Rooms, The Rocks, NSW
  • Forest Lodge Hotel, Forest Lodge, NSW
  • Forester’s Pub and Dining, Collingwood, VIC
  • Royal Albert Hotel, Surry Hills, NSW
  • The Alehouse Project, Brunswick East, VIC
  • The Dominion League, Perth, WA
  • The Local Taphouse, St Kilda, VIC
  • Uncle Hops, Newtown, NSW

Best Wine List

  • Bar Brosé, Darlinghurst, NSW
  • Bar Liberty, Fitzroy, VIC
  • Creek & Cella, Leichhardt, NSW
  • Electric Avenue, Woolloongabba, QLD
  • Embla, Melbourne, VIC
  • Proud Henry, Fortitude Valley, QLD
  • Shadow Wine Bar, Perth, WA
  • The Botanist, Kirribilli, NSW
  • The Butler, Potts Point, NSW
  • The Dolphin Hotel, Surry Hills, NSW

Best Cocktail List

  • Bad Frankie, Fitzroy, VIC
  • Black Pearl, Fitzroy, VIC
  • Bulletin Place, Sydney, NSW
  • Della Hyde, Darlinghurst, NSW
  • Eau de Vie, Melbourne, VIC
  • Long Chim, Perth, WA
  • The Botanist, Kirribilli, NSW
  • The Dominion League, Perth, WA
  • The Gresham, Brisbane, QLD
  • The Kittyhawk, Sydney, NSW

MAJOR AWARDS

Bartender of the Year

  • Alissa Gabriel, Mjølner, Redfern, NSW
  • Andrea Gualdi, Maybe Frank, Surry Hills, NSW
  • Brendon Osmers, The Gresham, Brisbane, QLD
  • Dimitri Rtshiladze, Mechanics Institute, Northbridge, WA
  • Drue Stevens, Marlborough Hotel, Newtown, NSW
  • James Irvine, Swillhouse Group, NSW
  • Lachy Sturrock, Applejack Hospitality, NSW
  • Oliver Payne, Bondi Hardware, Bondi, NSW
  • Ryan Sneddon, The Lobo Plantation, Sydney, NSW
  • Sam Levy, Opera Bar, Sydney, NSW
  • Tom Kearney, Dominion League, Perth, WA
  • Will Sleeman, Black Pearl, Fitzroy, VIC

Publican of the Year

  • Alex Farquhar, The Caxton, Brisbane, QLD
  • Alistair Flower, Settlers Inn, Port Macquarie, NSW
  • Amanda Veratti, Marlborough Hotel/Public House Petersham, NSW
  • Anne Kessler, The Erko, Erskineville, NSW
  • Edward Harley, The Royston, Richmond, VIC
  • Hussein Dergham, Zagame’s Berwick, Berwick, VIC
  • Jade Flavell, Wheatsheaf Hotel, Thebarton, SA
  • Jessica McGrath, Palace Hotel, South Melbourne, VIC
  • Michael Bain, Royal Albert Hotel, Surry Hills, NSW
  • Michael Lenehan, Forest Lodge, Forest Lodge, NSW
  • Ryan Lane, The Gresham, Brisbane, QLD
  • Shaun Spencer, Garden State Hotel, Melbourne, VIC

Bar of the Year

  • Black Pearl, Fitzroy, VIC
  • Bulletin Place, Sydney, NSW
  • Continental Deli, Newtown, NSW
  • Della Hyde, Darlinghurst, NSW
  • Eau de Vie, Melbourne, VIC
  • Mechanics Institute, Northbridge, WA
  • Mjølner, Redfern, NSW
  • Romeo Lane, Melbourne, VIC
  • The Barber Shop, Sydney, NSW
  • The Baxter Inn, Sydney, NSW
  • The Gresham, Brisbane, QLD
  • The Kittyhawk, Sydney, NSW

Hotel of the Year 

  • Clock Hotel, Surry Hills, NSW
  • Hope and Anchor, Paddington, QLD
  • Hotel Palisade, Millers Point, NSW
  • Palace Hotel, South Melbourne, VIC
  • Sandstone Point Hotel, Sandstone Point, QLD
  • The Henson, Marrickville, NSW
  • The Light Brigade, Woollahra, NSW
  • The Lincoln, Carlton, VIC
  • The Marquis of Lorne, Fitzroy, VIC
  • The Newport, Newport, NSW
  • Unicorn Hotel, Paddington, NSW
  • Watsons Bay Boutique Hotel, Watsons Bay, NSW

Hotel Group Operator of the Year

  • 6 Mary Street, NSW
  • Bayfield Hotels, NSW
  • Colonial Leisure Group, Nationwide
  • Comiskey Group, QLD
  • Dixon Hospitality, NSW/VIC
  • Gallagher Hotels, NSW
  • Merivale, NSW
  • Public House Management Group, NSW
  • Sand Hill Road, VIC
  • Solotel, NSW
  • Taphouse Group, NSW & QLD
  • Zagame Corporation, VIC

Bar Group Operator of the Year

  • Andrew Baturo, QLD
  • Applejack Hospitality, NSW
  • Barrelhouse Group, NSW
  • Bread & Circuses, WA
  • Goodfellas Group, NSW
  • Icebank Hospitality, NSW
  • Michael Madrusan, VIC
  • Solotel, NSW
  • Speakeasy Group, VIC
  • Swillhouse Group, NSW
  • The Next Week Group, VIC
  • Two Bit Group, Perth, WA

On-premise Supplier of the Year

  • Bacardi
  • Brown-Forman
  • Campari
  • Cerbaco
  • Coca-Cola Amatil
  • Coopers
  • CUB
  • Diageo
  • Lion
  • Pernod Ricard
  • SouthTrade International
  • Vanguard Luxury Brands